Galvenā / Jaunumi auto līzinga

Kā nekaitēt dzinēja veselībai ar motoreļļu?

Pārbaudi sava auto līzinga reitingu BEZ MAKSAS
Auto līzings no 30EUR/mēnesī
EUR
Kalkulatoram ir informatīvs raksturs
Aizpildot anketu, Jūs neuzņemties nekādas saistības.

Motoreļļai automašīnā ir vairākas primārās funkcijas: tā pasargā dzinēju, ieeļļo rezerves daļas. Rezultātā tiek minimizēta detaļu pārkaršana un to nolietošanās automašīnā. Tieši ikvienai automašīnai šie divi procesi tiek uzskatīti par tās niknākajiem ienaidniekiem. Automašīnas ekspluatācijas standarta režīmā motoreļļa sāk piesārņoties un sadalīties, tāpēc ir ļoti svarīgi to savlaicīgi nomainīt. Lai to izdarītu, jums pietiek sekot līdzi nobraukumam un atkarībā no auto izgatavotāja rekomendācijām laicīgi mainīt motoreļļu, vadoties no specifikācijām. Tāpat ļoti svarīgi, lai motoreļļa atbilstu automašīnas specifikācijai. Kas notiks, ja automašīnā ielies nepiemērotu motoreļļu? Zemāk aprakstīta jūsu iespējamā rīcība un tās sekas.


Kā tiek klasificēta automašīnu motoreļļa


Parasti motoreļļas atbilstībai konkrētām automašīnām seko līdzi speciāli izveidotas valsts institūcijas. Piemēram, ASV ar to nodarbojas naftas institūts jeb API. Būtībā motoreļļu klasifikācija tiek nepārtraukti pilnveidota, tāpēc mūsdienu motoreļļa nav piemērota 30.-os vai 70.-gados izlaistām automašīnām, jo to sastāvā ietilpst jau citi komponenti. Un pagaidām zināmi nebūt ne visi motoreļļu veidi, jo nākotnē mēs iegūsim vēl daudzas jaunas motoreļļas.


Motoreļļas benzīna un dīzeļa automašīnām


2018.gadā pasaule ieraudzīja pašu mūsdienīgāko motoreļļas versiju automašīnām, kas darbojas ar benzīna dzinēju. Šī motoreļļas versija ar nosaukumu “SN PLUS” ir jāizmanto visām automašīnām, kas nesen nogājušas no konveijera, sākot ar 2019.gadu. Lai nejauktu šīs motoreļļas veidu ar citiem, jums ir uzmanīgi jālasa uzraksts uz iepakojuma, kur jābūt norādītam šim marķējumam.


Šo motoreļļas veidu var izmantot arī automašīnām, kas izlaistas 2018.gadā vai agrāk, tomēr, ja kāda iemesla dēļ jums nav iespējams iegādāties SN PLUS, varat izmantot daudz vecākās ierastās motoreļļas versijas atbilstoši automašīnas specifikācijai.


Motoreļļu klasifikācija dīzeļa automašīnām ir daudz sarežģītāka, bet Amerikas naftas institūts to izskaidro pavisam vienkārši. Dīzeļa automašīnas īpašniekam atliek tikai ievērot transportlīdzekļa ekspluatācijas instrukciju un mainīt esošo motoreļļu pret norādīto.


Par motoreļļas viskozitāti


Motoreļļai automašīnā ir jāstrādā neatkarīgi no vides temperatūras un atmosfēras spiediena. Tieši pateicoties motoreļļai, automašīnas ieguvušas spēju strādāt visbargākajos ziemas apstākļos, bet vasarā – maksimāli augstās temperatūrās. Sanāk, ka ziemā motoreļļa tek ar palēninātu ātrumu, bet vasarā – ātrāk par ierasto. Ja automašīnas darbs notiek ar pastiprinātu slodzi, piemēram, jūs velkat citu automašīnu vai smagu kravu, pretestība notiek arī motoreļļai. Eļļas pretestības radīto spēku tad arī dēvē par motoreļļas “viskozitāti”.


Katram motoreļļas veidam ir savs aprēķinātais viskozitātes skaitļu kods, kuru aprēķinājusi automašīnu inženieru apvienība (SAE), un tas izskatās aptuveni šādi: 5W-20, 20W-50, 10W-30 u.t.t.


Par motoreļļas temperatūru


Pirmais skaitlis motoreļļas apzīmējumā, kas stāv pirms burta “W”, norāda uz viskozitātes līmeni, iestājoties zemām temperatūrām. Pats “W” burts norāda uz motoreļļas noderību izmantošanai ziemā. Pirmais skaitlis norāda, cik šķidra ir motoreļļa: jo mazāks šis rādītājs, jo mazāks būs motoreļļas blīvums. Šie rādītāji tiek noteikti, lai aukstā klimatā varētu izmantot šķidrāku eļļu, jo tad automašīna varēs vieglāk un ātrāk braukt. Piemēram, Mičiganai ziemas laikā lietderīgāk izvēlēties motoreļļu 5W-20, nevis 20W-50.


Skaitlis, kas atrodas koda beigās (pēc defises), norāda uz motoreļļas viskozitātes līmeni standarta darba temperatūrā. Un šeit darbojas tāda pati proporcionalitāte: jo augstāka ir motoreļļas viskozitāte, jo augstāks šis skaitlis. Ja automašīna strādās sarežģītos apstākļos, ar paaugstinātu slodzi, jāizmanto biezāka eļļa, šādā veidā tā maksimāli pasargās detaļas no priekšlaicīga nolietojuma un nodiluma. Piemēram, brauciens pa Arizonu daudz vieglāk ietekmēs jūsu automašīnas tehnisko stāvokli, ja 5W-20 vietā jūs ieliesiet 20W-50.


Jūs nedrīkstat neievērot automašīnas specifikāciju, kuru jums izsniedzis ražotājs, iegādājoties transportu. Tagad jūs zināt elementāru informāciju par motoreļļu, tāpēc ir pienācis laiks pastāstīt, kā var izskatīties nepiemērotas automašīnas eļļas simptomi.


Simptomi motoreļļas neatbilstībai jūsu automašīnai

 

  • Ziemā jums ir jāpieliek maksimālas pūles, lai iedarbinātu savu automašīnu. Ja motoreļļa ir pārāk bieza, bet tās viskozitāte zemās temperatūrās ir paaugstināta, iedarbināt automašīnu būs samērā sarežģīti. Izvēlētais motoreļļas veids vienkārši nebūs piemērots jūsu automašīnas detaļu ieeļļošanai, jo tas rada lieku pretestību mezglu kustības laikā.
  • Palielinājies degvielas patēriņš. Ja esat nolēmis ieliet automašīnā daudz biezāku eļļu, esat gatavi tam, ka degvielas patēriņš būtiski palielināsies. Ar ko tas ir saistīts? Atbilde: ar to pašu viskozitāti. Jo biezāka un viskozāka motoreļļa, jo sāk palielināties pretestība dzinējā, precīzāk sakot, virzuļos. Šāds variants, no vienas puses, labāk saglabās dzinēja stāvokli, no otras – liks jums biežāk braukt uz auto uzpildes staciju.
  • Motoreļļa iztek. Izmantojot sintētisko eļļu lietotiem auto ar lielu nobraukumu, tā var sākt tecēt ārā. Kaut arī, ielejot parasto eļļu, kas norādīta automašīnas specifikācijās, noplūde netika novērota. Tas ir tāpēc, ka viskozās īpašības sintētiskai motoreļļai atšķiras no parastas eļļas īpašībām, un tā var noplūst caur nenozīmīgām šaurām plaisām. Šī sintētiskās motoreļļas uzvedība nekaitēs automašīnas detaļām, bet braukšanas laikā jūs varat ievērot deguma smaku, garāžā sāks parādīties piles. Tāpēc jums ir vienmēr jākontrolē sintētiskās motoreļļas līmenis un nepieciešamības gadījumā tā jāpapildina. Ja noplūde ir ievērota, tad nākamajā maiņas reizē ieteicams ieliet to motoreļļu, kas ir norādīta automašīnas specifikācijā.
  • Sviluma smaka. Tas notiek, ja motoreļļa nav pietiekami viskoza, kā rezultātā dzinēja detaļas ātri nolietosies un novedīs pie nepieciešamības veikt dzinēja kapitālo remontu.
  • Dzinēja “tikšķēšana”. Nereti, izmantojot pārāk šķidru eļļu, dzinējs var sākt tikšķēt uzreiz pēc automašīnas iedarbināšanas, bet kustības laikā šī skaņa apklusīs. Tā notiek, jo nepietiekami viskoza eļļa nenosedz pilnībā visas dzinēja detaļas, tāpēc kļūst dzirdami sitieni pa metālu. Šo situāciju var atrisināt, lietojot citas viskozitātes motoreļļu.
Pievienojieties:

Auto līzinga / Auto ķīlas kalkulators

EUR
Kalkulatoram ir informatīvs raksturs
Aizpildot anketu, Jūs neuzņemties nekādas saistības.
IZSKATĪŠANA 30 minūšu laikā
Auto tiek reģistrēts CSDD uz Jūsu vārda
KASKO pēc vēlēšanās
Procentu likme no 2% - 30% gadā* * atkarībā no jūsu ieņēmumiem un kredītvēstures
Kredīta atgriešanas termiņš 3 - 120 mēnešiem