Galvenā / Jaunumi auto līzinga

Operatīvais līzings: raksturojums, īpašības, nosacījumi

Pārbaudi sava auto līzinga reitingu BEZ MAKSAS
Auto līzings no 30EUR/mēnesī
EUR
Kalkulatoram ir informatīvs raksturs
Aizpildot anketu, Jūs neuzņemties nekādas saistības.

Operatīvais līzings ir oficiāls apliecinājums darījumam starp līzinga kompāniju un tās klientu (aizņēmēju, līzinga saņēmēju), kurā pirmais ļauj ekspluatēt savus aktīvus otrajam, nenododot īpašumtiesības uz tiem. Juridiskām personām operatīvais līzings ir aktīva un visu iespējamo izdevumu finansēšana, kas saistīti ar to. Turklāt šis aktīvs netiek pārcelts uz uzņēmuma – klienta bilanci.


No grāmatvedības uzskaites viedokļa operatīvais līzings atspoguļo visus nomas devēja esošos aktīvus saskaņā ar nomas līgumu, kas neprasa kapitālieguldījumus. Par tipiskiem aktīviem finanšu pasaulē pieņemts dēvēt nekustamo īpašumu, lidmašīnas, automašīnas un citas ierīces, kuras iespējams ekspluatēt ilgāku laiku vai saņemt no tām labumu. Atsevišķiem uzņēmumiem operatīvais līzings ir īpaši rentabls darījums, piemēram, ASV šo finanšu mehānismu “iedarbina”, lai abas uzņēmuma bilances daļas (aktīvs un pasīvs) paliktu nemainīgas.


Lai sniegtu kompānijai iespēju izmantot operatīvo līzingu, pats līzinga devējs testē savu klientu pēc 4 kritērijiem. Pamatojoties uz iegūtajiem rezultātiem, līzinga kompānija nosaka, kas ir visvairāk piemērots tās klientam: operatīvais līzings vai kreditēšana ar mērķi investēt biznesā.


Operatīvais līzings grāmatvedības uzskaitē


Atbilstoši vispārpieņemtajām grāmatvedības uzskaites normām uzņēmumā, līzinga līgums ir jāuzskata kā kapitālieguldījumi nomā, ja tas atbilst noteiktiem nosacījumiem:

 

  • Līzings līguma darbības beigās ļauj izpirkt nomāto aktīvu par saskaņotu cenu (gala cenu).
  • Kad nomas līgums būs beidzies, aktīvam, kas tika lietots noteiktos apstākļos, ir jāpāriet nomas devēja īpašumā.
  • Līzinga finansēšana var sasniegt 90% no aktīvas tirgus cenas, ko taisnīgi novērtē neatkarīgi eksperti.


Ja neviens no augstākminētajiem nosacījumiem nav spēkā, šādu nomu nedrīkst vērtēt kā operatīvo līzingu. Neapšaubāmi, katrs kreditors savās programmās piedāvās līzingu ar saviem unikāliem nosacījumiem, tāpēc pirms izvēlēties piemērotu līzinga devēju, aizņēmējam ir rūpīgi jāizpēta katras bankas programmas.


Operatīvais auto līzings


Runājot par konkrētas auto līzinga kategorijas popularitāti, tad operatīvais līzings visu esošo vidū ir vispieprasītākais. Un tas ir viegli izskaidrojams: operatīvajā auto līzingā var ietvert visus pārējos izdevumus (apdrošināšanu, auto riepu apkopi, uzlikšanu uzskaitē un citus izdevumus) un apmaksāt tos pakāpeniski – vienu summu katru mēnesi reizē ar maksu par auto nomu. Turklāt līgums par operatīvo auto nomu neuzliek nekādus pienākumus savam klientam. Šajā gadījumā viņš uzņemas tikai saistības maksāt ikmēneša maksu par automašīnas ekspluatāciju, bet pēc tam atdot mašīnu atpakaļ līzinga kompānijai.


Visbiežāk operatīvo auto līzingu izmanto tieši uzņēmumi, kuriem laiku pa laikam nākas izmantot tehniku vai transportlīdzekļus, kas viņiem nepieder. Iedomājieties operatīvo līzingu kā mantas īri. Bet starp noteiktu fondu nomas līgumu un operatīvo līzingu pastāv būtiska atšķirība. Operatīvais līzings, neatkarīgi no tā, cik daudz naudas jūs jau esat samaksājis par transporta vai cita aktīva izmantošanu, nekad nedos jums īpašumtiesības uz šo objektu.


Citiem vārdiem sakot, operatīvais līzings ļauj savam klientam tikai izmantot savu nomāto auto noteiktu laika periodu. Bet operatīvais līzings neapgrūtinās jūs, ja jūs pēkšņi gribēsiet atgriezt automašīnu līzinga kompānijai, bet tās vietā noformēt jaunāku un arī līzingā.


Ņemot vērā to, ka katra banka nosaka saviem klientiem noteiktus ierobežojumus, aizņēmējiem parādās iespēja izvēlēties vienu no divām situācijām: 1) turpināt tālāk maksāt operatīvo līzingu, izmantojot un testējot auto; 2) izpirkt automašīnu, jo tās īpašības līzinga līguma darbības laikā jums ir pilnībā piemērotas. Tādējādi, izmantojot operatīvo līzingu, aizņēmēji paliek “uz riteņiem”, bet tai pašā laikā viņiem vienmēr ir tiesības salīdzināt savu auto ar citiem, viņi var arī jebkurā brīdī atteikties no viena transportlīdzekļa par labu citam. Šādi, nomājot automašīnu, jūs varat viegli kontrolēt situāciju tirgū un sekot līdzi, kad parādīsies jaunas, jums vairāk piemērotas auto līzinga programmas.


Pirmā iemaksa operatīvajā līzingā


Pirmās iemaksas summa, noformējot operatīvo līzingu, var variēties no 5% un pat sasniegt pusi no auto vērtības. Nereti līzinga kompānijas piekāpjas un ļauj noformēt mašīnu līzingā, pat neveicot šādu maksājumu. Lai saprastu, cik jums pieņemama ir tā vai cita pirmās iemaksas summa, noformējot auto līzingu, varat izmantot online kalkulatoru izvēlētās bankas lapā un noskaidrot darījuma izdevīgumu.


Pats aizņēmējs tomēr ne vienmēr var patstāvīgi izvēlēties pirmās iemaksas apmēru. Parasti šo rādītāju nosaka atkarībā no klienta vecuma un tā maksātspējas.


Līzinga nosacījumus attiecībā uz maksimālo līzinga summu nosaka tādā veidā, ja iegādājamās automašīnas cena ir vienāda vai pārsniedz 100 minimālās darba algas, tad aizņēmējs var cerēt tikai uz 90% finansējuma. Turklāt minimālais ikmēneša maksājums mēnesī būs aptuveni 430 eiro. Ja darījuma summa nebūs lielāka par 42 000 eiro, klients var pilnā mērā cerēt uz pilnu finansējumu, tas ir, uz līzingu 100% apmērā no automašīnas vērtības.


Bet kopējā līzinga summa ir atkarīga arī no citiem nosacījumiem, piemēram, lielā mērā no procentu likmes. Ja esat nolēmis, ka automašīnu operatīvais līzings jums ir labākais risinājums, tad, iespējams, ar laiku jūs varēsiet šo nomu padarīt lētāku. Kā? Ļoti vienkārši! Jo viena un tā paša pakalpojuma cena dažādiem klientiem var mainīties atkarībā no:

 

  • jūsu kredītvēstures
  • automašīnas vecuma
  • līzinga līguma darbības termiņa
  • līzinga noformēšanas un atmaksas valūtas


Parasti operatīvā līzinga procentu likme veidojas no 2 sastāvdaļām: starpbanku likmes (vai citas konkurējošās bankas likmes) un galvenā kreditora individuālā likmes. Nosakot procentu likmi konkrētam aizņēmējam, pirmo lielumu (starpbanku likmi) kreditors nevarēs mainīt, bet savu procenta daļu, atkarībā no uzticības klientam, protams, var arī samazināt. Tas viss runā tikai par to, ka katrs gadījums vienmēr tiek izskatīts individuāli. Tāpēc, ja jūs internetā esat atradis kādas ne pārāk labas atsauksmes par operatīvo līzingu, nesteidzieties ar secinājumiem. Pirmkārt, pamēģiniet izmantot online līzinga kalkulatoru, kuru var atrast katra kreditora oficiālajā interneta lapā.


Operatīvajam līzingam, tāpat kā lielākai daļai kredītu programmu ir raksturīga procentu likmju klasifikācija: tās var būt kā fiksētas, tā arī mainīgas. Fiksētās operatīvā līzinga likmes nozīmē, ka katru mēnesi par automašīnas lietošanu jūs maksāsiet vienu un to pašu summu. Un šāds risinājums ir īpaši izdevīgs, ja valsts ekonomika stāv uz ekonomiskās krīzes sliekšņa. Bet lielākā daļa līzinga kompāniju klientu tomēr sliecas izvēlēties mainīgo likmi, jo tā ļoti bieži noved pie līzinga palētināšanās. Tomēr izvēles tiesības vienmēr ir paša klienta rokās!

Pievienojieties:

Auto līzinga / Auto ķīlas kalkulators

EUR
Kalkulatoram ir informatīvs raksturs
Aizpildot anketu, Jūs neuzņemties nekādas saistības.
IZSKATĪŠANA 30 minūšu laikā
Auto tiek reģistrēts CSDD uz Jūsu vārda
KASKO pēc vēlēšanās
Procentu likme no 2% - 30% gadā* * atkarībā no jūsu ieņēmumiem un kredītvēstures
Kredīta atgriešanas termiņš 3 - 120 mēnešiem