Galvenā / Jaunumi auto līzinga

Cik izdevīga ir elektrokāra iegāde

Pārbaudi sava auto līzinga reitingu BEZ MAKSAS
Auto līzings no 30EUR/mēnesī
EUR
Kalkulatoram ir informatīvs raksturs
Aizpildot anketu, Jūs neuzņemties nekādas saistības.

Pirmkārt, elektromobiļu cenas tai laikā bija vienkārši nereālas; otrkārt, vienkārši neeksistēja elektromobiļu uzlādes stacijas. Šobrīd attieksme pret elektromobiļiem ir mainījusies. Un tas notika, pateicoties nepielūdzami pieaugošajām benzīna cenām, savukārt elektrības cena paliek faktiski nemainīga.


Automašīnu ražotājiem sava elektromobiļa izlaišana ir iemesls reitinga un prestiža paaugstināšanai. Un ja daži mašīnu būvētāji jau paspējuši iegūt šādu modeli, tad citi to vēl tikai konstruē, bet drīzumā katrā zīmolu līnijā parādīsies šis ekonomiskais un ekoloģiski tīrais produkts.


Ņemot vērtā galvenās elektromobiļa īpatnības, īpaša jauda šeit nebūtu jāgaida. Mūsdienu elektromobiļi ar vienu uzlādi var nobraukt ne vairāk kā 200 km. Pastāv, protams, arī jaunās izstrādes (Mc Laren), kur iespējamais attālums sasniedz līdz 500 km, bet pārdošanā šāds elektromobilis vēl nav parādījies.


Elektromobiļi Latvijā


Šobrīd Latvijā ir reģistrēti tikai 300 elektromobiļi, savukārt kopējais benzīna transportlīdzekļu skaits ir 760 000 automašīnas. Liela daļa elektromobiļu tika iegādāta jau 2014. un 2015.gadā. Šai laikā valdība izdeva subsīdiju elektrokāru iegādei uzņēmumiem, tāpēc tos masveidā paspēja iepirkt arī budžeta organizācijas, ar mērķi iegūt kopējo ekonomiju valstij. Pēdējām Eiropas Savienība apmaksāja 85% no elektromobiļa cenas, tāpēc lielās pilsētās municipālās iestādes paspēja iegādāties šādu tehnikas jaunumu.


Tomēr cik tas ir izdevīgi – grūti spriest. Pirmkārt, bez šādas finansiālās palīdzības tos neviens nepirktu, otrkārt, kur ņemt speciālās uzpildes stacijas visā Latvijas teritorijā, nodrošinot brīvu pārvietošanos? Tāpēc elektromobiļu iegādes izdevīgums pagaidām vēl ir jautājums.


Elektromobiļa priekšrocības pār automašīnu

 

 1. Elektromobilis pēc sava darba principa ir daudz efektīvāks par automašīnu, kas patērē benzīnu.
 2. Ekoloģiskā tīrība. Elektromobilis darbojas uz elektrodzinēja bāzes, tāpēc “neizmet” atmosfērā nekādas indīgas vielas un gāzes.
 3. Ekonomija. Ar vienu elektromobiļa uzlādi pietiek, lai nobrauktu aptuveni 160 km.
 4. Nav trokšņa – elektromobilis brauc pilnīgā klusumā, un ar šādu raksturojumu nevar palielīties neviens automašīnas modelis.
 5. Elektromobili var nopirkt pat Latvijā, tā iegādei nemaz nav obligāti jāapmeklē cita valsts. Jūs varat izvēlēties jebkuru iepatikušos elektrokāra modeli gandrīz no jebkura izgatavotāja.
 6. Zīmīgais elektromobiļa dizains vienmēr nodrošina tā prestižu un atpazīstamību.
 7. Komforta līmeņa ziņā elektromobilis ne ar ko neatpaliek no parastās automašīnas, bet ārējais izskats atšķiras ar paaugstinātu pievilcīgumu.
 8. Elektromobilim ir lielāks izmantošanas termiņš kā benzīna transporta līdzeklim, tāpēc tas ir uzticamāks.
 9. Esošajās elektrouzlādes stacijās Latvijā uzlādēt elektromobili iespējams samērā lēti.
 10. Elektromobilis, pateicoties savai iekārtai, “prot” nobremzēt acumirklī, ko parasta automašīna nespēj izdarīt.
 11. Nav nepieciešams veikt remontdarbus.


Kā tiek uzlādēts elektromobilis


Ja daudziem ir priekšstats par to, kā izskatās elektromobilis, tad to, kādā veidā to uzlādēt – zina vien daži.

 

 1. Uzlāde no parastā mājas elektrotīkla (izmantojot rozeti) ar 220 V spriegumu.
 2. Uzlāde no mājas tīkla ar maiņstrāvas palīdzību:

 

 • 3-fāžu vai vienfāzes uzlādes veids ar strāvu, pēdējam nepieciešams iegādāties speciālu spraudni - SAE J1772. 3-fāžu veidam izmanto Mennekes ierīci. Par šādas uzlādes drošību varat neuztraukties – process ir pilnībā automatizēts.
 • Uzlāde ar ātrās strāvas palīdzību. Tam piemērotas CCS vai CHAdeMo tipa elektrostacijas. Izmantojot šo veidu, 50% pilnvērtīgu elektrouzlādi var veikt dažās minūtēs. Otrā uzlādes puse prasa vairāk laika, jo nākamais etaps būs visu bateriju sabalansēta uzpilde.


Perspektīvā elektromobiļu izstrādātāji grib izveidot jaunu uzlādes elektrostaciju tipu, kas strādās, izmantojot saules baterijas. Šis veids būs plaši populārs apvidos ar samērā siltu klimatu, kur gandrīz nekad nav ziema.


Aprīkot elektromobiļu uzlādes stacijas ar vēja ģeneratoriem – arī nav slikta ideja. Par to aizdomājas ne viena vien valsts, precīzāk sakot, vesela virkne attīstīto valstu. Šādu staciju galvenā priekšrocība būs tā, ka uzlāde no vēja ģeneratora būs pilnīgi bez maksas.


Matemātisks izdevīguma aprēķins


Lai uzskatāmi atbildētu uz jautājumu “vai vērts iegādāties elektromobili”?”, izskatīsim vienkāršu aprēķina shēmu attiecībā uz elektrības patēriņu un salīdzināsim iegūtos datus ar parastajiem benzīna izdevumiem automašīnai.


Latvijā 1 kW maksā aptuveni 12 eiro centus. Ja uz 100 km elektrokārs patērē 25 kW/h, tad šī attāluma cena būs 3 €. Ņemam automašīnu: uz 100 km ir nepieciešami aptuveni 7 l benzīna, degvielas cena 1,20€. Sanāk, ka automašīna uz 100 km patērē 8.40€. Salīdzinām 3€ un 8.40€ - izdevīgums ir acīmredzams.


Kas tad attur no elektromobiļa iegādes parastos auto īpašniekus


Protams, ja viss būtu tik izdevīgi un vienkārši, kā tas ir ciparos, laikam jau automašīnas pēdējo desmit gadu laikā būtu vienkārši izzudušas no ceļiem. Bet kāpēc tā nenotiek:

 

 1. Pārāk augstā elektromobiļa cena.
 2. Nepietiekams daudzums uzlādes staciju.
 3. Mājas apstākļos bateriju uzlāde var patērēt līdz pat 8 stundām.
 4. Sala laikā akumulatora uzlāde uzreiz samazinās par 30-40%.
 5. Elektromobiļos nav paredzētas apsildes krāsniņas.
 6. Attālums, kuru var pārvarēt elektromobilis pēc pilnas uzlādes – līdz 200 km.
 7. Jaunās baterijas cena ir 1/3 no paša elektromobiļa cenas, tāpēc, pārdodot jau ar nolietotiem akumulatoriem, īpašnieks zaudē pieklājīgu naudas summu.
 8. Ja brauc pa pilsētu, bieži bremzējot un pēc tam uzņemot ātrumu, ar baterijām varēs nobraukt nevis 200 km, bet maksimums 100 km.
 9. Pagaidām ar elektromobili vēl ir grūti veikt tālus braucienus, jo pēc 150-100 km jūs, iespējams, nevarēsiet atrast uzlādes staciju.


Kā redzams, elektromobiļa izdevīgums ir acīmredzams, bet nosacījumi tā izmantošanai – nekādi. Ja jūsu auto vadīšana aprobežojas ar 10 km dienā un jūs dzīvojat siltā valstī, kur “ziema” ir nepazīstams jēdziens, tad elektromobilis jums kļūs par samērā izdevīgu risinājumu, ņemot vērā to, ka jums būs pietiekami daudz naudas, lai to iegādātos. Visiem pārējiem gribētos novēlēt nemainīt savus ieradumus, neieviest jauninājumus pārvietošanās metodēs un turpināt braukt ar automašīnu.

Pievienojieties:

Auto līzinga / Auto ķīlas kalkulators

EUR
Kalkulatoram ir informatīvs raksturs
Aizpildot anketu, Jūs neuzņemties nekādas saistības.
IZSKATĪŠANA 30 minūšu laikā
Auto tiek reģistrēts CSDD uz Jūsu vārda
KASKO pēc vēlēšanās
Procentu likme no 2% - 30% gadā* * atkarībā no jūsu ieņēmumiem un kredītvēstures
Kredīta atgriešanas termiņš 3 - 120 mēnešiem